سه شنبه, 28 اسفند 1397 ساعت 12:44

ایران، اسلام و نوروز، نامهاى خویشاوند ( خبرگزاری نصر نیوز - سه شنبه 1397/12/28)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ایران، اسلام و نوروز، نامهاى خویشاوند ( خبرگزاری نصر نیوز - سه شنبه 1397/12/28)

نوروز در نزد مردم مسلمان ایران تنها جشنی ساده نیست. آغاز خلقت و روز شکوفایی حیات بر گسترۀ کرۀ خاک.

در نوروز زندگی آغاز می شود و از همین روست که تقویم ایرانیان بر مبنای جشن آغاز حیات طبیعت تدوین شده است. همگان زندگی خویش را با حلول نوروز بزرگ پیوند می زنند و با درآمدن این روز فرخ، زندگی شور و نشاطی تازه می یابد و به اعتباری حیات دوباره آغاز می شود. صولت سرما شکسته می شود و گرمی و طراوت و سبزی و روشنی بر بسیط زمین میهمان می شود.به همین جهت هم در نزد ما نوروز تنها نه روز نخست سال که روز نخست زندگی، آفرینش و حیات است. روز نو آغاز تحول است.

از همین روست که در پیشانی هر سال بر سفره ای که به سبزه و آینه و آب زینت داده شده دعا می خوانیم و از حضرت دادار پاک می خواهیم که حیات ما را در معرض تحول قرار دهد، تحولی ژرف و عمیق. در نوروز همه چیز رنگ تازگی می گیرد. کدورتهای دیرپا در گرمای جان بخش محبت رنگ می بازند؛ سرزندگی، همدلی و همراهی عرصۀ دلها را فتح می کند.

 

 

این گاه شماری دقیق و زیبا نشان از کمال ذوق ایرانی است که جشن حیات طبیعت را با شالوده های فرهنگ اسلامی خویش پیوند ناگسستنی زده و ایران و نوروز چون دو نام خویشاوند بر صحیفۀ تاریخ بشری ثبت و ضبط شده اند. این انتخاب نیکو موجب شده همسایگان ایران و دیگر ملل نیز با ما ایرانیان همراه شوند و جشن نوروز تنها در حصار قومیت ما نماند.

از قلب اروپا، تا اقصی نقاط چین نوروز گرامی داشته می شود و آغاز بهار با نام بهاری ایران پیوند خورده است. با طلوع خورشید اسلام و ورود ظفرمندانه این دین آسمانی به ایران باز هم نوروز در عرصۀ حیات قوم ایرانی باقی ماند و ایران با تشیع پیوند خورد و بنا به اقوالی نوروز، روز آغاز خلافت بزرگ مرد تشیع مولا علی(ع) شد. از همین رو نوروز جشن دینی شد و ملیت ایرانی مذهب تشیع در پیوندی مبارک به ایرانی هویت بخشید و نوروز در این میانه به عنوان یکی از ایستارهای اساسی و قویم باقی ماند.

در آغاز سال نو، دلمان را در چشمَۀ نور می شوییم و زنگار کدورت را به زلال بیکران محبت می زداییم زندگی روشنی می یابد و ما با توانی تازه بر گسترۀ کرۀ خاک به جشن میلاد هستی قدم می نهیم.سالمان را می اغازیم؛ دلمان را در چشمۀ نور می شوییم و زنگار کدورت را به زلال بیکران محبت می زداییم. زندگی روشنی می یابد و ما به توانی تازه به جشن میلاد هستی بر کرۀ خاک قدم می نهیم. از سخاوتمندی طبیعت بهاری، گشاده دستی و بزرگواری و کرامت می آموزیم و از زبان درختانی که همچون آدمیان از بسیط خاک دست پرکرده اند و با زبان راز و دست درا‌ز، از ضمیر خاک راز می گویند، گوهر زندگی را در می یابیم. با آغاز بهار، جوشش دوبارۀ حیات آغاز می شود؛ نوروز، جشن میعاد با زندگی است. اين ايام خجسته را تبريك عرض مى كنم و اميدوارم سالى كه در پيش رو داريم براى هموطنانمان سالى بى ملال و آكنده از توفيق باشد.

 

----------------------------------------------------

مطلب فوق را می توانید مستقیما در وبسایت خبرگزاری نصر نیوز مطالعه کنید .

خواندن 97 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 28 اسفند 1397 ساعت 12:44

نظر دادن

آى ايشيغندا(زنده) - چهارشنبه ١٣٩٨/٠٥/١٦

شب آمد و دل تنگم هوای خانه گرفت ...

تازه ها

حق تكثير كليه محتواى تصويرى، صوتى و نوشتارى اين وبسايت متعلق است به على اصغر شعردوست .

طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط نونگار